АЛІМЕНТИ на дитину. Хто має право стягувати, з кого, в якому розмірі.

Аліменти на утримання неповнолітньої дитини має право стягувати:

1.Один з подружжя з іншого, за умови, якщо батько або мати  не утримує власних дітей: -не купує дітям ніяких речей, не виділяє коштів на освіту, дозвілля, захоплення своїх дітей, словом не витрачає на них жодної копійки. Для стягнення аліментів не має значення, чи  у шлюбі батьки дитини проживають, чи розлучені.

 1. Дід, баба, будь-хто з інших родичів, якщо є рішення Суду про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав і її передачі для проживання діду, бабі, будь-кому з інших родичів.

Розмір аліментів

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину НЕ МОЖЕ БУТИ МЕНШИМ, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років:

— до 30 листопада 2019 року – 1699 грн.(  849.50 грн. -50%);

— до 30 грудня 2019 року – 1779 грн.( 889.50 грн.-50%).

2020 рік.

— з  01.01.2020 року – 1779 грн.( 889.50 грн-50%);

— з  01.07.2020 року – 1859 грн.( 929.50 грн. – 50%);

— з  01.12.2020 року – 1921 грн.(960.50 грн.-50%)

Прожитковий мінімум для дитини віком від  6 до 18  років:

—  до 30 листопада 2019 року – 2118 грн.( 1059 грн. -50%);

— до  30 грудня 2019 року –  2218 грн. ( 1109 грн.-50%).

2020 рік.

— з  01.01.2020 року – 2218 грн.( 1109 грн-50%);

—  з  01.07.2020 року – 2318 грн.( 1159 грн. – 50%);

—  з  01.12.2020 року – 2395грн. (1197.50 грн.-50%)

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

ПРИКЛАД:

— мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину віком до 6 років до 30 листопада 2019 року буде складати — 849.50 грн;

— мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину віком до 6 років до 30 листопада 2019 року буде складати —  1699 грн.

Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, ВИЗНАЧАЄТЬСЯ  судом.

Якщо стягуються аліменти на ДВОХ і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

ПРИКЛАД з судової справи:

— Шевченківський районний суд м.Києва стягнув з матері на користь батька на утримання двох неповнолітніх дітей аліменти у розмірі — 1/3 частки від заробітку(доходу). Потім за іншим позовом, у розмірі — 1/6 частки від заробітку(доходу) на утримання повнолітньої дочки, яка продовжує навчання і яка потребує матеріальної допомоги.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, МАЄ ПРАВО звернутися до суду із заявою про видачу СУДОВОГО НАКАЗУ про стягнення аліментів у РОЗМІРІ на ОДНУ дитину — однієї чверті, на ДВОХ дітей — однієї третини, на ТРЬОХ і більше дітей — половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше ДЕСЯТИ прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Суд за заявою одержувача може визначати розмір і стягувати аліменти у твердій грошовій сумі.

Законом передбачено стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання і потребує матеріальної допомоги. Батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Питання про стягнення аліментів не є таким простим, як може здаватися на перший погляд. Є свої нюанси, про які в цій статті не написано.

При розгляді позову про  стягнення аліментів, Суд враховує низку питань, які можуть вплинути на розмір аліментів, або відмові в їх стягненні.

Часто виникають ситуації, коли боржник не сплачує аліменти. Постає питання в застосуванні правових важелів на боржника, стягнення  пені, притягнення його до кримінальної відповідальності, обмеженні в усталеному його укладі життя.

Без допомоги практикуючого адвоката складно буде вирішувати такі питання.

Адвокати нашого офісу  мають достатній практичний досвід для вирішення Ваших юридичних проблем.

Адвокат Анатолій Фесенко.

ПРИВАТИЗОВАНИЙ СУД. Судова система України запровадила новий вид покарання ДОВІЧНО –ОБВИНУВАЧЕНИЙ. Президент України знає? Стосується кожного.

Громадянин К. отримавши в 2018 році з Сервісного  центру  МВС України  довідку про відсутність у  нього судимості дізнався , що в Бабушкінському райсуді м.Дніпра відносно нього, як обвинуваченого,  перебуває кримінальна справа з 2012 року, розгляд якої не закінчено.

Дійсно з 2012 по липень 2015 року відбувався судовий процес. Його вину не було доведено за статтею 361 КК України. Прокурор змінив обвинувачення. В вересні 2015 року справу було закрито. На Сайті судової влади міститься запис про закриття провадження.

Звернувшись до Голови суду за отриманням рішення по справі  стало відомо, що рішення по справі не існує. Суддя Чулінін, який розглядав справу в 2016 році, звільнився. Рішення надати не можуть.

Далі починається найцікавіше

З метою позбавитись від статусу “обвинувачений” і передбачуваних  наслідків від такого «звання»

( обмеження в працевлаштуванні, виїзду за кордон та ін.) громадянин  звертається  з заявою до Суду   про здійснення повторного автоматизованого розподілу кримінальної справи на іншого суддю, який б зміг дослухати справу і ухвалити відповідне рішення.

Голова суду  Литвиненко разом з керівником апарату суду Юнаш   відмовляються здійснювати повторний автоматизований розподіл справи всупереч Закону.

НЕ залишивши   громадянину вибору, як бути ДОВІЧНО ОБВИНУВАЧЕНИМ.

Державна Судова Адміністрація України, Територіальне управління Державної судової адміністрації в Дніпропетровській області, Рада Суддів України, Вища Рада Правосуддя погоджуються з моїми та громадянина вимогами,  але пропонують “ДОМОВЛЯТИСЯ” з Бабушкінським райсудом.

Отримана пропозиція була не на користь моєму підзахисному, вину якого не було доведено.

В червні 2019 року ми звернулись  до Адміністративного суду з метою  зобов’язати керівника апарату, як суб’єкта владних повноважень, здійснити перерозподіл справи на іншого суддю і закінчити судовий процес.

Під час підготовчого провадження в адміністративному процесі, відповідач по справі не погоджуючись з нашим позовом, надала для ознайомлення  ПРОТОКОЛ загальних зборів суддів Бабушкінського райсуду м.Дніпра від 2017 року.

В Протоколі було вказано про те, що Голова суду разом з сьома суддями, вирішили нерозглянуті  суддею Чулініним справи у кількості 1333(одна тисяча триста тридцять три), різних категорій(цивільні, кримінальні, адмінпровадження) не розглядати. Передати до архіву.  Навожу фразу з ПРОТОКОЛУ:

“ …відмовляти зазначеним особам у відновленні і нехай особи оскаржують таке рішення суду…”.

Складається таке враження, що Бабушкінський райсуд м.Дніпра нібито приватизований і є особистою власністю.

Потім був натяк на інший варіант вирішення проблеми.

В відзиві було наведено в якості прикладу випадок, що екс- суддя Чулінін в 2018 році приносив до суду рішення, які він ухвалював під час своєї каденції.  Десь “знаходив” мабуть і приносив.  Далі, відповідач  просила допитати в якості свідка екс-суддю Чулініна і залучити до справи в якості третьої особи Голову суду.

Розуміючи, що свідок –екс суддя може “дістати із штанів”  рішення невідомого  для нас змісту , Голова суду підтвердити( мовчу про процесуальну недоладність клопотання), ми не погодились на такий розвиток подій. Суд відмовив в допиті екс-судді і  Голови суду.

Розгляд справи по суті призначений на 11.11.2019 року( справа №  160/5937/19).

P.S.

В цій історії турбує те, що Закон України « Про судоустрій і статус суддів», існуючи:

— Державна Судова Адміністрація України;

— Територіальне управління Державної судової адміністрації;

— Рада Суддів України;

— Вища Рада Правосуддя;

— Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини,

виявилися «безсилими» перед керівником апарату суду і не можуть притягнути його до відповідальності з метою усунення конституційний прав Громадянина України, зобов’язати керівника апарату суду здійснити  покладені на нього обов’язки, або щось інше…

Адвокат

Анатолій Фесенко

 

 

ВІДМОВА В ДЕРЖАВНІЙ РЕЄСТРАЦІЇ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ.

Якщо Вам Територіальний сервісний центр МВС України відмовляє в реєстрації придбаного вами автомобілю на підставі того, що ними виявлено підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу, а саме експерт встановив наявність зварювальних швів в кузові авто, умовно кажучи, передня і задня частини від різних автомобілів. Так буває коли після ДТП «зліплюють» авто з декількох битих і потім вам продають. Не переймайтеся.

ГОЛОВНЕ, щоб ідентифікаційний номер, на якій із одних частин «зліпленого» кузову він є, НЕ БУВ ПІДРОБЛЕНИМ.

Щойно захистив порушені права гр-на К. в Верховному Суді.

Зобов’язано Регіональний сервісний центр…. МВС України поновити державну реєстрацію легкового автомобілю…

З повним текстом постанови Верховного Суду можете ознайомитись на Сайті судової влади України( постанова від 16.10.2019 року. Справа № 805/802/16-а.)

ПОРАДА. Перед придбанням вживаного авто, ретельно за допомогою спеціалістів перевіряйте кузов автомобілю. Дзвоніть для отримання додаткової консультації.Судова практика в Україні  є нестабільною.

Адвокат Анатолій Фесенко.

НАРКОТИКИ или КОКОСОВАЯ стружка? КАК с помощью визуализации была уменьшена сумма залога и разрушен стереотип особо тяжкого преступления.

Для непосвященных:

героин — особо опасное  наркотическое  средство, оборот которого запрещен;

кокосовый  торф(стружка) – субстрат, используется в качестве грунта для растений или в качестве подстилки для улиток(в террариумах).

В СМИ была обнародована информация о задержании силовыми структурами в Киеве  лиц с героином, весом более 200 кг.

Соответствующая реакция у рядовых граждан и судей от заявленного кол-ва.

Судом была избрана мера пресечения – содержание под стражей с правом внесения  «огромного» залога.

Мы приняли поручение о защите «подозреваемых» граждан. Ознакомились с составленными протоколами следственных действий.

В протоколе обыска  было указано, что   изъято «спрессованное вещество  коричневого цвета, которое было расфасовано в полимерные прозрачные брикеты (пакеты)…».

В выводах эксперта было указано, что на исследование принесено – вещество массой-17.2 грамма. Масса героина составила -12.6 грамма. В исследуемом веществе среднее содержание героина составило всего -73.5%.  Делаем вывод: — 26.5 %   не наркотическое вещество.

Суд, избирая меру пресечения, либо признавая виновным лицо в совершении преступления должен руководствоваться  надлежащими и допустимыми доказательствами. В нашем случае принимать как доказательство — вывод эксперта о — 12.6 граммах, но ни в коем случае не 200 кг.

Бывают случаи, когда даже выводы эксперта не являются надлежащими и допустимыми доказательствами. Но это другая тема.

В суд ни следователи,  ни прокуроры  не приносили для показа изъятый героин как вещественное доказательство.

Подготавливаясь к защите «подозреваемых» на стадии  продления им срока содержания под стражей, я подумал с коллегами  о «визуализации информации» или «принципе наглядности». Многочисленные исследования подтверждают, что: -90 % информации человек воспринимает через зрение. Цель – разрушить стереотип о 200  кг «героина».

Принес в судебный процесс «спрессованное вещество  коричневого цвета, которое было расфасовано в полимерный прозрачный брикет(пакет)», как было указано в протоколе обыска, показал участникам процесса с вопросом: «Верят ли они, что у меня в руках наркотическое вещество «героин» или  кокосовый  торф (стружка)?». Мотив моих действий был направлен на то, что Суд должен руководствоваться только надлежащими и допустимыми доказательствами. Быть беспристрастным. НЕ верить следователю, прокурору «на слово».

Результат нашего  «эксперимента» —  сумма залога была уменьшена одному из наших подзащитных  на один миллион гривень. Какое реально было изъято кол-во наркотического вещества, кому принадлежит, цель его нахождения – хранение или сбыт, покажет профессионализм органа досудебного следствия и, безусловно, нас адвокатов.  Досудебное следствие продолжается.

Защита клиента это не только знание, понимание законов, но и творческий процесс.

Адвокат

Анатолий Фесенко

Шевченківський райсуд Києва нещодавно стягнув за позовом БАТЬКА двох неповнолітніх дітей -аліменти на їх утримання з МАТЕРІ(колишньої дружини).

Рідко, але буває, що боржниками стають не тільки чоловіки. Ще в грудні 2018 року я писав про цю сімейну драму, коли дружина(мати) покинула свого чоловіка з трьома неповнолітніми доньками, створивши нову сім’ю і відбирає житло у своїх дітей для себе і свого нового коханого.

Навіть суддя був здивований такою поведінкою жінки, яка витрачає грошові кошти на своїх представників(адвокатів) а своїм неповнолітнім донькам не надає допомоги.

Воно б нічого, як то кажуть «на здоров’я», але за умови виконувати покладений на батьків законний обов’язок утримувати неповнолітніх дітей, приймати участь у їх вихованні і не відбирати житло в якому вони залишились проживати разом зі своїм батьком, незважаючи на те, що будинок є особистою власністю чоловіка і не підлягає поділу.

На жаль поки, що рішення на відповідачку не подіяло.

В судах залишаються ще два позови проти неї про розподіл майна подружжя за змістом яких батько неповнолітніх дітей бажає стягнути з неї грошову компенсацію за таємно продане нею без дозволу іншого подружжя майно і «головний» позов відповідачки про розподіл будинку, в якому проживають покинуті нею доньки та її колишній чоловік. Будемо далі захищати інтереси дітей та їх батька. Діти переконались, їм уже по 15 років, що у їх матері ні совісті ні материнської любові для них не залишилось. Отже будемо сподіватись на Справедливий Суд.

Прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата на 2019 рік в України

Відповідно до Закону,  прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2019 року становитиме 1853 грн, з 1 липня — 1936 грн, з 1 грудня — 2027 грн. Мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня та до кінця 2019 року становитиме 4173 грн (в погодинному розмірі – 25,13 грн).

Семья. Брак. Раздел имущества. Как правильно выбирать жену для брака.

Влюбился в модельную внешность. Родила Ему трех дочерей. Он зарабатывает. ОНА попробовала. Купили дом, авто. Развелась. Уехала на авто. Год отдыха от  Мужа, Детей. Узнав, что Муж уезжает в длительную служебную загранкомандировку с детьми на родину  Ламбады, возвращается. Кается. Повторный брак. Вернувшись с длительного отдыха с отменным загаром, ОНА, снова уезжает на авто из семьи. ПРОДАЕТ авто. Деньги ИСПОЛЬЗУЕТ  для оплаты услуг по ее повторному разводу, разводу ее любовника с его женой  и решению его финансовых проблем.

ПОВТОРНО разводится. ДЕТИ — три дочери,  остаются проживать с отцом на его полном финансовом содержании. ОТЕЦ продолжает зарабатывать, воспитывать, содержать детей. Быть может, даже Ждать ее возвращения.

ОНА, зная, пользуясь тем, что ее ждут, любят, дом для нее открыт, тайно приезжает в дом, забирает часть имущества, даже телевизор у одной из дочерей. Фиксация камерами  видеонаблюдения.

ОНА, используя аргумент,  «…а я что, ничего не заработала…», подает иск в суд о разделе жилого дома,  в котором проживают брошенные нею, ее,  три дочери, бывший муж. несовершеннолетние….

ОНА не переживает о том, что ее дочери нуждаются в материнской любви, ласке.

Она не переживает о том, что пытаясь отсудить ½ часть дома, который «де-юре» является собственностью ее бывшего супруга,  посягает на материальное(финансовое) благосостояние своих детей.

Она не переживает о том, что ЗАКОН возложил И на нее обязанность содержать своих детей до достижения ними совершеннолетия, в исключительных случаях до окончания детьми учебы, не более чем до 23 лет по украинскому законодательству.

Она не переживает о том, что ее могут лишить родительских прав.

У меня с ее детьми, ее бывшим супругом возникла мысль, может ОНА имеет психологическую травму и больна… и не осознает, что делает…. ОНИ продолжают ее любить как Мать, просили ее прекратить взаимные судебные тяжбы (раздел имущества супругов, взыскание алиментов, лишение родительских прав).   НЕТ. Она пока, к сожалению, не услышала их просьбы. Судебные процессы продолжаются.

Я рассказал эту историю  для того, чтобы перед подачей заявления в ЗАГС, создании семьи (гражданской, юридической), приобретении недвижимости (авто), в качестве подстраховки  обращались к опытному АДВОКАТУ (ЮРИСТУ) узнать о своих будущих ПРАВАХ, ОБЯЗАННОСТЯХ, защите своего ИМУЩЕСТВА.

Если уж  возникла подобная проблема, не бегите к первому попавшемуся юристу (адвокату), который из-за отсутствия опыта, знаний, создаст для Вас больше проблем. Можете «потерять» имущество, остаться сами и ваши дети без материальной базы.

Звоните, пишите. Конт. телефоны, электронный адрес указан на нашем сайте.

Адвокат

Анатолий Фесенко

 

 

 

 

ОБШУК. Як діє Закон «Маски-шоу СТОП» та « Маски –шоу СТОП-2» в реальному житті. Переконався особисто. Практичні рекомендації

Для того, щоб мати уявлення про свої права під час проведення обшуку, та як себе вести, рекомендую спочатку коротко ознайомитись з їх змістом.

З 07 грудня 2017 року набув чинності Закон України №2213-VIII від 16 листопада 2017 року, яким були внесені зміни до окремих статей Кримінально-процесуального кодексу України стосовно процедури проведення обшуку.

В українському суспільстві його назвали  Закон «Маски-шоу СТОП»

______________________________________________________________________________

Цим Законом передбачено(витяг):

— за побажанням особи у якій проводиться обшук, обов’язково на  будь-якій стадії проведення обшуку допускати адвоката;

— проведення обшуку обов’язково фіксувати за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів;

— право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису надається стороні захисту(адвокату, підозрюваному, обвинуваченому, особі у якої проводиться обшук);

— дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані у відео записі, не можуть бути внесені до протоколу обшуку та використані як доказ у кримінальному провадженні»;

—  протокол обшуку не може бути використаний як доказ у кримінальному провадженні, якщо не було допущено адвоката до його проведення, за умови, якщо адвокат у суді доведе цей факт;

— якщо під час обшуку вилучаються, речі,  оригінали документів або їх копії,  особі у якої вони були вилучені, обов’язково залишається опис вилучених речей, документів за її проханням. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред’являє ухвалу про проведення обшуку;

-забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту;

У разі необхідності слідчий чи прокурор здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста.

______________________________________________________________________________

Крім того, слідчий, прокурор, суддя, також зобов’язані  дотримуватись певної юридичної процедури для отримання та надання дозволу на проведення обшуку( статті 168, 234-236 Кримінально-процесуального кодексу України).

Законом  «Маски –шоу СТОП-2»

(№  Документ 2548-VIII, прийняття від 18.09.2018),(Витяг), передбачено  матеріальну відповідальність тільки слідчого, прокурора за спричинену шкоду незаконними рішеннями, діями, бездіяльністю( стаття 130 Кримінально-процесуального кодексу).

Хоча частина 1 статті 130 Кодексу передбачає відшкодування шкоди Державою незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.

Незрозуміло, чому Народні депутати не застосували матеріальну відповідальність до  суддів, які можуть в порушення Закону, незаконно, надавати дозвіл на проведення обшуку.

_____________________________________________________________________________

Як застосовують  Закон «Маски-шоу СТОП» на підприємцях

Нещодавно був запрошений підприємцем на проведення в нього  обшуку поліцією(декілька автівок, до десяти озброєних автоматами осіб).

Ознайомившись з Ухвалою слідчого судді (справа № 415/8914/18), встановив суттєві порушення  допущені суддею, який не мав права надавати дозвіл на проведення обшуку.

Стисло про деякі порушення:

 • помилка в адресі і  власника  проведення обшуку (я встановив на місті, зайшовши в Кабінет електронних сервісів  офіційного Сайту Кабінету міністрів України, та надавши Витяг  слідчому);
 • надання дозволу на вилучення моб. телефонів, електронно- обчислювальної техніки, комп’ютерної техніки, ноутбуків в порушення вимог статті 168 Кодексу;
 • відсутність деталізації при наданні дозволу на вилучення «всього, що побачите», автівки, зошити, блокноти, документи та ін., тобто  на скільки «вистачило фантазії» у слідчого та судді.

Мої дії

Перечитав слідчому статті Кримінально-процесуального кодексу про порядок отримання дозволу та проведення обшуку, наслідки порушення Закону. Сказав, що буду дзвонити на всі «Гарячі лінії» і доповідати як виконується Закон «Макси-шоу СТОП». ЗАУВАЖЕННЯ висловив  на відео.

Подіяло. Обшук був призупинений до наступного дня. Територію покинули. Наступного дня усунувши недоліки вилучили тільки зразки продукції, та документи, які безпосередньо відносились до постачання та відпуску продукції за певний період часу.  Мого Клієнта це влаштувало. Перерву в проведенні раптового обшуку було використано плідно.

В той же день, за Ухвалою вище названого слідчого судді , було одночасно проведено обшук ще в декількох містах України, в інших підприємців.

За відсутності адвоката поліція вилучила все на скільки «вистачило фантазії» у слідчого та судді.

Практичні рекомендації, коротко:

 • не розраховуйте на «кришу»;
 • за можливості викликайте досвідченого адвоката;
 • у разі відсутності адвоката, не пасуйте, вимагайте дотримання порядку проведення обшуку, перевіряйте уважно Ухвалу слідчого судді на проведення обшуку;
 • зайвого не розповідайте, не забувайте про ваше право, передбачене статтею 63 Конституції України, не надавати будь-яких пояснень, відповідей на питання, в залежності від «ситуації»;
 • пам’ятайте, що під час обшуку застосовується відео-звуко запис;
 • в залежності від «ситуації», не «втягуйте» в надання пояснень своїх близьких, або інших осіб, які опинились поряд, тому, що в деяких злочинах, передбачена кримінальна відповідальність за скоєння злочину у групі(дві і більше осіб);
 • після закінчення проведення обшуку, в залежності від «ситуації», в якості «під страховки», приймаючи до уваги, що Ви не знаєте процедури і порядку проведення обшуку, напишіть що у вас є зауваження до проведення обшуку, які ви наддасте на окремих аркушах за декілька днів, з метою в майбутньому звернутись за допомогою до адвоката, який напише зауваження за їх наявності.

Адвокат

Анатолій Фесенко

ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ. Трудовий договір чи цивільно-правова угода. Як уникнути штрафу від ДЕРЖПРАЦІ.

Де які підприємці, інші суб’єкти  господарської діяльності  з метою якомога менше брати на себе відповідальність  за найманого працівника, в майбутньому  без проблем звільняти його, підписують з ним цивільно-правову угоду(договір підряду  або на виконання послуг). Інші взагалі неофіційно використовують працю найманого працівника. Потім, в останній момент під час перевірки Державною службою з питань праці(Держпраці),  складають   цивільно-правову угоду.

Якщо виникає  конфлікт між роботодавцем і робітником, або вирішується питання застосування штрафу у розмірі — 111 тис. 690 грн.,  цивільно-правові договори  ретельно вивчаються Судом . Якщо цивільно-правовий договір(підряду на виконання послуг)  недбало складені, суд визнає такі відносини, як трудові з відповідними наслідками для роботодавця.

Для складання «правильної» угоди необхідно знати відмінності трудового договору від цивільно-правового.

Згідно зі статтею 24 КЗпП України ї чинній редакції,  трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи.

Стаття 626 Цивільного Кодексу  України визначає загальне поняття цивільно-правового договору. Відповідно, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків. Виконавець робіт, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу не видається.

Сторони цивільно-правової угоди укладають договір в письмовій формі згідно з вимогами статті 208 Цивільного Кодексу  України. Такі угоди застосовуються для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, і у разі досягнення зазначеної мети вважаються виконаними і дія їх припиняється

Відповідно до статті 837 Цивільного Кодексу  України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (частина 1 статті 843 ЦК України).

Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності.

За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.

Підрядник, який працює згідно з цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

Трудовий договір це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції. За трудовим договором працівник зобов’язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Після закінчення виконання визначеного завдання, трудова діяльність не припиняється.

Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт.

З цього питання вже склалась відповідна судова практика Верховного Суду.

Рекомендуємо ретельно відноситись до процедури оформлення працівників і юридично правильно складати відповідні цивільно-правові угоди.

Ми маємо значний судовий досвіт з розгляду таких питань і в разі необхідності надаємо  відповідну юридичну допомогу.

Адвокат

Анатолій Фесенко